Czy warto wykonywać leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to zabieg w pewnym sensie symboliczny, ponieważ jeśli chce się pokazać coś strasznego w gabinecie dentysty, za czarną wołgę najczęściej robi właśnie leczenie kanałowe. Zabiegi tego typu mają zupełnie niezasłużona złą opinie, ale mimo wszystko ważnym pytaniem pozostaje to, czy powinno się je wykonywać?

Czym jest leczenie kanałowe?

W największym skrócie, leczenie kanałowe bemowo to specjalny zabieg polegający na usuwaniu wszystkich zmienionych chorobowo tkanek zęba, także tych, które schowały się w korzeniach zębowych. Taki zabieg ma na celu usunięcie wszelkich pozostałości żywych tkanek, by proces chorobowy nie mógł się dalej rozwijać. Zabieg ten niestety prowadzi do tego, że ząb staje się martwy, ponieważ istnieje konieczność zniszczenia elementów odpowiedzialnych za odczuwanie przez niego bodźców. Są one po prostu zmienione chorobowo i nie ma innej możliwości. Dlaczego wykonuje się aż tak drastyczny zabieg? Ponieważ po prostu nie ma innej opcji i konieczne jest zadziałanie w taki sposób, by ząb uratować.

Tak czy nie?

Skoro jest to jedyna opcja na uratowanie zęba, czy leczenie kanałowe warszawa może być przez nas odrzucane? W rzeczywistości często niestety dzieje się tak, że pomimo wykonania mozolnego i drogiego leczenia kanałowego ząb i tak trzeba usunąć. Z tego powodu czasami dentyści odradzają swoim pacjentom skorzystanie z tej opcji. Powoduje ona bowiem tylko dodatkowy ból i koszty, a jej efekty są praktycznie zerowe. Wszystko tutaj oczywiście zależy od danego przypadku i nie ma tutaj żadnych ogólnych rozwiązań, ale zawsze trzeba się zastanowić, czy leczenie kanałowe warszawa jest realnie dobrą opcją dla naszego zęba. Utrzymanie swojego naturalnego zęba jest bardzo ważne, ale nie zawsze gra jest warta świeczki.