Wszystkie wady zgryzu trzeba leczyć


Jest to już podejście dość rzadko spotykane, ale cały czas jeszcze czasami można usłyszeć tezę, że stosunkowo niewielkie wady zgryzu można spokojnie ignorować. Nie wypowie go oczywiście nigdy żaden lekarz, co nie zmienia w niczym faktu, że jest to jak najbardziej opinia cały czas istniejąca. Takie podejście jest jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ wady zgryzu to problem wykraczający daleko poza kwestie typowo estetyczne.
Ryzyko próchnicy
Za pierwszy i zwykle najważniejszy problem związany z wadą zgryzu uznaje się większe ryzyko pojawiania się próchnicy. Mechanizmów bezpośrednio to powodujących jest wiele. Można mówić tutaj miedzy innymi o trudności w szczotkowaniu ze względu na nienaturalnie ułożone zęby. Problemem często jest też to, że zęby mają odsłonięte struktury, które powinny być przykryte dziąsłem. Jeszcze w innych przypadkach praca zgryzu jest do tego stopnia nieprawidłowa, że zużywanie się zębów przebiega w sposób wysoce patologiczny, co je osłabia i wydaje na pastwę bakterii powodujących próchnicę.
Ryzyko uszkodzenia zębów
Niejeden ortodonta bemowo pierwszy raz widzi nowego pacjenta w chwili, kiedy wada jego zgryzu doprowadziła do zwichnięcia lub złamania zęba. Urazy mechaniczne, zwłaszcza zwichnięcia, spowodowane są nieprawidłowym działaniem szczęki w ujęciu mechanicznym. Ząb jest źle ustawiony, więc siły na niego działające operują na innych płaszczyznach. W wyniku tego dochodzi do przesuwania się tkanek, a czasami po prostu do usunięcia zęba z dziąsła. Może to spowodować lawinowe kłopoty.
Nieprawidłowe przyjmowanie pokarmu
Nie można zapominać także o tym, że żeby to nie tylko ozdoba. Mają one szalenie ważną funkcję, rozdrabnianie pokarmu, która nie może być prawidłowo realizowana, jeśli układ zębów nie jest taki, jaki powinien być.